Cricket Archives

Vijay Hazare Trophy 2018-19 Live Scores, Schedule, TV Guide, Squads, Points

Vijay Hazare Trophy 2018-19 Live Scores, Schedule, Squads, Points Table, Live Streaming & TV Channel

The Vijay Hazare Trophy also known as the Ranji One Day Trophy was started in 2002–03 as a limited-overs cricket domestic competition involving state teams from the Ranji Trophy plates. It is named after the famous Indian cricketer Vijay Hazare. The 2018–19 Vijay Hazare Trophy is scheduled to be the 17th season of the Vijay Hazare Trophy, a List A cricket tournament in India. Vijay Hazare Trophy 2018 features 160 one-day matches (153 group stage match, two semi-finals, two quarter-finals, and the final).

The tournament will contested by 37 domestic cricket teams of India, the Board of Control for Cricket in India (BCCI) reinstated Bihar for the competition. The BCCI increased the total number of teams to 37, with the addition of Arunachal Pradesh, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Puducherry, Sikkim and Uttarakhand. The tournament will have four groups, with nine teams in Groups A and B, and ten teams in Group C. All the new teams will be placed in the Plate Group. The top two teams from Group C and the top team in the Plate Group will progress to the quarter-finals of the tournament, along with five teams from Groups A and Group B.

Star Sports to broadcast live coverage of Vijay Hazare Trophy 2018-19 some matches in India and its subcontinent (Sri Lanka, Afghanistan, Nepal, Bangladesh, Pakistan, Maldives, and Bhutan) countries; these matches also streamed live in the Indian subcontinent on Hotstar digital platform (Website, App).

  • Group A: Baroda, Goa, Himachal Pradesh, Karnataka, Maharashtra, Mumbai, Punjab, Railways, Vidarbha
  • Group B: Andhra, Chhattisgarh, Delhi, Hyderabad, Kerala, Madhya Pradesh, Odisha, Saurashtra, Uttar Pradesh
  • Group C: Assam, Bengal, Gujarat, Haryana, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Rajasthan, Services, Tamil Nadu, Tripura
  • Plate Group: Arunachal Pradesh, Bihar, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Puducherry, Sikkim, Uttarakhand

September 19, 2018

  • Baroda vs Mumbai, Round 1, Elite Group A
  • Goa vs Maharashtra, Round 1, Elite Group A
  • Himachal Pradesh vs Punjab, Round 1, Elite Group A
  • Kerala vs Andhra, Round 1, Elite Group B
  • Madhya Pradesh vs Hyderabad, Round 1, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Saurashtra, Round 1, Elite Group B
  • Assam vs Gujarat, Round 1, Elite Group C
  • Haryana vs Jharkhand, Round 1, Elite Group C
  • Guru Nanak College Ground, Chennai
  • Services vs Tripura, Round 1, Elite Group C
  • Arunachal Pradesh vs Mizoram, Round 1, Plate
  • Bihar vs Nagaland, Round 1, Plate
  • Manipur vs Puducherry, Round 1, Plate

September 20, 2018

  • Baroda vs Vidarbha, Round 2, Elite Group A
  • Himachal Pradesh vs Railways, Round 2, Elite Group A
  • Karnataka vs Maharashtra, Round 2, Elite Group A
  • Madhya Pradesh vs Chhattisgarh, Round 2, Elite Group B
  • Odisha vs Andhra, Round 2, Elite Group B
  • Saurashtra vs Delhi, Round 2, Elite Group B
  • Bengal vs Jammu and Kashmir, Round 2, Elite Group C
  • Gujarat vs Tamil Nadu, Round 2, Elite Group C
  • Jharkhand vs Rajasthan, Round 2, Elite Group C
  • Bihar vs Uttarakhand, Round 2, Plate
  • Manipur vs Sikkim, Round 2, Plate
  • Meghalaya vs Mizoram, Round 2, Plate

September 21, 2018

  • Goa vs Railways, Round 3, Elite Group A
  • Karnataka vs Mumbai, Round 3, Elite Group A
  • M.Chinnaswamy Stadium, Bengaluru
  • Punjab vs Vidarbha, Round 3, Elite Group A
  • Hyderabad vs Delhi, Round 3, Elite Group B
  • Odisha vs Kerala, Round 3, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Chhattisgarh, Round 3, Elite Group B
  • Assam vs Haryana, Round 3, Elite Group C
  • Jammu and Kashmir vs Tripura, Round 3, Elite Group C
  • Services vs Tamil Nadu, Round 3, Elite Group C
  • Arunachal Pradesh vs Sikkim, Round 3, Plate
  • Meghalaya vs Nagaland, Round 3, Plate
  • Puducherry vs Uttarakhand, Round 3, Plate

September 23, 2018

  • Goa vs Himachal Pradesh, Round 4, Elite Group A
  • Maharashtra vs Punjab, Round 4, Elite Group A
  • Arunachal Pradesh vs Manipur, Round 4, Plate
  • Mizoram vs Puducherry, Round 4, Plate
  • Mumbai vs Railways, Round 4, Elite Group A
  • Nagaland vs Sikkim, Round 4, Plate
  • Kerala vs Chhattisgarh, Round 4, Elite Group B
  • Saurashtra vs Hyderabad, Round 4, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Odisha, Round 4, Elite Group B
  • Bengal vs Tripura, Round 4, Elite Group C
  • Haryana vs Jammu and Kashmir, Round 4, Elite Group C
  • Tamil Nadu vs Rajasthan, Round 4, Elite Group C

September 24, 2018

  • Arunachal Pradesh vs Meghalaya, Round 5, Plate
  • Bihar vs Puducherry, Round 5, Plate
  • Nagaland vs Uttarakhand, Round 5, Plate
  • Baroda vs Punjab, Round 5, Elite Group A
  • Goa vs Karnataka, Round 5, Elite Group A
  • Mumbai vs Vidarbha, Round 5, Elite Group A
  • KSCA Cricket (3) Ground, Alur
  • Hyderabad vs Andhra, Round 5, Elite Group B
  • Madhya Pradesh vs Kerala, Round 5, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Delhi, Round 5, Elite Group B
  • Assam vs Jharkhand, Round 5, Elite Group C
  • Gujarat vs Tripura, Round 5, Elite Group C
  • Haryana vs Services, Round 5, Elite Group C

September 25, 2018

  • Jharkhand vs Tamil Nadu, Round 6, Elite Group C
  • Bengal vs Services, Round 6, Elite Group C
  • Gujarat vs Rajasthan, Round 6, Elite Group C

September 26, 2018

  • Bihar vs Meghalaya, Round 6, Plate
  • Manipur vs Uttarakhand, Round 6, Plate
  • Mizoram vs Sikkim, Round 6, Plate
  • Baroda vs Karnataka, Round 6, Elite Group A
  • Himachal Pradesh vs Vidarbha, Round 6, Elite Group A
  • Maharashtra vs Railways, Round 6, Elite Group A
  • Chhattisgarh vs Andhra, Round 6, Elite Group B
  • Odisha vs Delhi, Round 6, Elite Group B
  • Saurashtra vs Madhya Pradesh, Round 6, Elite Group B

September 27, 2018

  • Assam vs Tamil Nadu, Round 7, Elite Group C
  • Haryana vs Rajasthan, Round 7, Elite Group C
  • Jammu and Kashmir vs Jharkhand, Round 7, Elite Group C

September 28, 2018

  • Gujarat vs Services, Round 8, Elite Group C
  • Rajasthan vs Tripura, Round 8, Elite Group C
  • Bihar vs Arunachal Pradesh, Round 7, Plate
  • Manipur vs Mizoram, Round 7, Plate
  • Nagaland vs Puducherry, Round 7, Plate
  • Baroda vs Goa, Round 7, Elite Group A
  • Himachal Pradesh vs Maharashtra, Round 7, Elite Group A
  • Mumbai vs Punjab, Round 7, Elite Group A
  • Kerala vs Delhi, Round 7, Elite Group B
  • Odisha vs Madhya Pradesh, Round 7, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Hyderabad, Round 7, Elite Group B
  • Assam vs Bengal, Round 8, Elite Group C

September 30, 2018

  • Bengal vs Tamil Nadu, Round 9, Elite Group C
  • Gujarat vs Jammu and Kashmir, Round 9, Elite Group C
  • Haryana vs Tripura, Round 9, Elite Group C
  • Bihar vs Sikkim, Round 8, Plate
  • Manipur vs Nagaland, Round 8, Plate
  • Meghalaya vs Uttarakhand, Round 8, Plate
  • Baroda vs Railways, Round 8, Elite Group A
  • Himachal Pradesh vs Mumbai, Round 8, Elite Group A
  • Karnataka vs Vidarbha, Round 8, Elite Group A
  • Hyderabad vs Chhattisgarh, Round 8, Elite Group B
  • Saurashtra vs Andhra, Round 8, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Madhya Pradesh, Round 8, Elite Group B

October 01, 2018

  • Assam vs Rajasthan, Round 10, Elite Group C
  • Bengal vs Jharkhand, Round 10, Elite Group C
  • Jammu and Kashmir vs Services, Round 10, Elite Group C
  • Arunachal Pradesh vs Nagaland, Round 9, Plate
  • Puducherry vs Sikkim, Round 9, Plate
  • Goa vs Mumbai, Round 9, Elite Group A
  • Maharashtra vs Vidarbha, Round 9, Elite Group A
  • Punjab vs Railways, Round 9, Elite Group A
  • Delhi vs Andhra, Round 9, Elite Group B
  • Kerala vs Hyderabad, Round 9, Elite Group B
  • Odisha vs Chhattisgarh, Round 9, Elite Group B

October 03, 2018

  • Jammu and Kashmir vs Rajasthan, Round 11, Elite Group C
  • Tamil Nadu vs Tripura, Round 11, Elite Group C
  • Gujarat vs Haryana, Round 11, Elite Group C

October 04, 2018

  • Baroda vs Himachal Pradesh, Round 10, Elite Group A
  • Arunachal Pradesh vs Puducherry, Round 10, Plate
  • Bihar vs Manipur, Round 10, Plate
  • Meghalaya vs Sikkim, Round 10, Plate
  • Goa vs Punjab, Round 10, Elite Group A
  • Karnataka vs Railways, Round 10, Elite Group A
  • Madhya Pradesh vs Delhi, Round 10, Elite Group B
  • Saurashtra vs Odisha, Round 10, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Kerala, Round 10, Elite Group B

October 05, 2018

  • Assam vs Services, Round 12, Elite Group C
  • Bengal vs Haryana, Round 12, Elite Group C
  • Jharkhand vs Tripura, Round 12, Elite Group C

October 06, 2018

  • Manipur vs Meghalaya, Round 11, Plate
  • Mizoram vs Nagaland, Round 11, Plate
  • Sikkim vs Uttarakhand, Round 11, Plate
  • Himachal Pradesh vs Karnataka, Round 11, Elite Group A
  • Maharashtra vs Mumbai, Round 11, Elite Group A
  • Railways vs Vidarbha, Round 11, Elite Group A
  • Odisha vs Hyderabad, Round 11, Elite Group B
  • Saurashtra vs Chhattisgarh, Round 11, Elite Group B
  • Uttar Pradesh vs Andhra, Round 11, Elite Group B

October 07, 2018

  • Bengal vs Rajasthan, Round 13, Elite Group C
  • Gujarat vs Jharkhand, Round 13, Elite Group C
  • Jammu and Kashmir vs Tamil Nadu, Round 13, Elite Group C

October 08, 2018

  • Arunachal Pradesh vs Uttarakhand, Round 12, Plate
  • Bihar vs Mizoram, Round 12, Plate
  • Meghalaya vs Puducherry, Round 12, Plate
  • Baroda vs Maharashtra, Round 12, Elite Group A
  • Goa vs Vidarbha, Round 12, Elite Group A
  • Karnataka vs Punjab, Round 12, Elite Group A
  • Delhi vs Chhattisgarh, Round 12, Elite Group B
  • Madhya Pradesh vs Andhra, Round 12, Elite Group B
  • Saurashtra vs Kerala, Round 12, Elite Group B

October 09, 2018

  • Assam vs Tripura, Round 14, Elite Group C
  • Haryana vs Tamil Nadu, Round 14, Elite Group C
  • Services vs Rajasthan, Round 14, Elite Group C

October 11, 2018

  • Assam vs Jammu and Kashmir, Round 15, Elite Group C
  • Bengal vs Gujarat, Round 15, Elite Group C
  • Jharkhand vs Services, Round 15, Elite Group C

October 14, 2018

October 15, 2018

October 17, 2018

October 18, 2018

October 20, 2018

Delhi Squad: Gautam Gambhir (c), Hiten Dalal, Himmat Singh, Gaurav Kumar, Manan Sharma, Rishabh Pant, Navdeep Saini, Pranshu Vijayran, Unmukt Chand, Kulwant Khejroliya, Pawan Negi, Nitish Rana, Dhruv Shorey, Lalit Yadav

Tamil Nadu Squad: Vijay Shankar (c), Abhinav Mukund, Shahrukh Khan, Baba Aparajith, Baba Indrajith, Kaushik Gandhi, Balchander Anirudh, N Jagadeesan, Rahil Shah, Ravisrinivasan Sai Kishore, Varun Chakravathi, T Natarajan, M Mohammed, Krishnamoorthy Vignesh

Uttar Pradesh Squad: Suresh Raina (c), Akshdeep Nath, Upendra Yadav, Shivam Chaudhary, Mohsin Khan, Samarth Singh, Umang Sharma, Shiva Singh, Abhishek Goswami, Amit Mishra, Priyam Garg, Ankit Rajpoot, Saurabh Kumar, Shivam Mavi, Rinku Singh

Saurashtra Squad: Jaydev Shah (c), Agnivesh Ayachi, Jaydev Unadkat, Yuvraj Chudasama, Dharmendrasinh Jadeja, Chirag Jani, Prerak Mankad, Hardik Rathod, Samarth Vyas, Aarpit Vasavada, Avi Barot , Sheldon Jackson, Ravindra Jadeja, Kamlesh Makvana, Cheteshwar Pujara, Shaurya Sanandia, Robin Uthappa

Mumbai Squad: Ajinkya Rahane (c), Shreyas Iyer, Shivam Dubey, Prithvi Shaw, Jay Gokul Bista, Suryakumar Yadav, Siddhesh Lad, Aditya Tare, Eknath Kerkar, Akash Parkar, Dhawal Kulkarni, Shams Mulani, Vijay Gohil, Tushar Deshpande, Royston Dias

Karnataka Squad: Vinay Kumar (c), Stuart Binny, CM Gautam, Jagadeesha Suchith, Krishnappa Gowtham, Karun Nair, Prasidh Krishna, Ravikumar Samarth, Mayank Agarwal, Pavan Deshpande, Shreyas Gopal, Abhimanyu Mithun, Naveen MG, Abhishek Reddy, Sharath BR

Assam Squad: Amit Sinha (c), Arup Das, Jitumoni Kalita, Riyan Parag, Rahul Singh, Sibsankar Roy, Romario Sharma, Wasiqur Rahman, Abu Nechim, Mrinmoy Dutta, Mukhtar Hussain, Abhijit Roy, Gokul Sharma, Abhishek Thakuri, Parvez Aziz

Gujarat Squad: Parthiv Patel (c), Rujul Bhatt, Chirag Gandhi, Rush Kalaria, Kshitij Patel, Urvil Patel, Priyank Panchal, Piyush Chawla, Manprit Juneja, Arzan Nagwaswalla, Chintan Gaja, Hardik Patel, Karan Patel

Madhya Pradesh Squad: Naman Ojha (c), Aryaman Birla, Puneet Datey, Saransh Jain, Rajat Patidar, Rameez Khan, Ajay Rohera, Shubham Sharma, Anshul Tripathi, Avesh Khan, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Ankit Kushwah, Ishwar Pandey

Baroda Squad: Rishi Arothe, Kedar Devdhar, Bhargav Bhatt, Lukman Meriwala, Mitesh Patel, Yusuf Pathan, Pinal Shah, Vishnu Solanki, Aditya Waghmode, Deepak Hooda, Krunal Pandya, Babashafi Pathan, Ninad Rathva, Atit Sheth, Swapnil Singh

Rajasthan Squad: Ashok Menaria (c), Deepak Chahar, Amitkumar Gautam, Chetan Bist, Robin Bist, Rahul Chahar, Aniket Choudhary, Chandrapal Singh, Aditya Garhwal, Ankit Lamba, Mahipal Lomror, Abhimanyu Lamba, Manender Narender Singh, Tajinder Singh, TM Ul-Haq

Haryana Squad: Chaitanya Bishnoi, Ajit Chahal, Himanshu Rana, Pramod Chandila, Anuj Chaprana, Sanjay Dhull, Amit Mishra, Harshal Patel, Amit Rana, Shubham Rohilla, Nitin Saini, Guntashveer Singh, Rahul Tewatia, Jayant Yadav

Bengal Squad: Manoj Tiwary (c), Sudip Chatterjee, Boddupalli Amit, Ashok Dinda, Shreevats Goswami, Sayan Mondal, Pradipta Pramanik, Kanishk Seth, Writtick Chatterjee, Abhimanyu Easwaran, Anustup Majumdar, Ishan Porel, Abhishek Raman, Vivek Singh

Andhra Squad: Hanuma Vihari (c), Ashwin Hebbar, Bodapati Sumanth, Srikar Bharat, Karthik Raman, Yarra Prithviraj, KV Sasikanth, Shoaib Md Khan, Ricky Bhui, Bandaru Ayyappa, Girinath Reddy, Prasanth Kumar, Dwaraka Ravi Teja, Karn Sharma, Duvvarapu Siva Kumar

Hyderabad Squad: TBA

Jharkhand Squad: Varun Aaron, Ashish Kumar, Utkarsh Singh, Ishan Kishan, Monu Kumar, Shasheem Sanjay Rathour, Rahul Shukla, Atul Singh Surwar, Anand Singh, Kumar Deobrat, Jaskaran Singh, Shahbaz Nadeem, Anukul Roy, Sumit Kumar, Saurabh Tiwary, Virat Singh

Kerala Squad: Sachin Baby (c), KC Akshay, Vishnu Vinod, Basil Thampi, Fazil Fanoos, Sudhesan Midhun, Ponnam Rahul, Sanju Samson, Abhishek Mohan, Arun Karthik, Akshay Chandran, Vinoop Manoharan, MD Nidheesh, Salman Nizar

Punjab Squad: TBA

Railways Squad: Anureet Singh, Avinash Yadav, Ankit Yadav, Mrunal Devdhar, Karan Sharma, Manjeet Singh, Amit Paunikar, Chandrakant Sakure, Ashish Yadav, Prashant Awasthi, Arindam Ghosh, Madhur Khatri, ACP Mishra, Saurabh Wakaskar

Tripura Squad: Udiyan Bose (c), Smit Patel, Nirupam Chowdhary, Bishal Ghosh, Kaushal Acharjee, Joydeep Banik, Rajat Dey, Neelambuj Vats, Nirupam Sen, Bravish Shetty, Abhijit Chakraborty, Harmeet Singh, Bunti Roy, Rana Dutta, Rajib Saha, Abhijit Sarkar

Vidarbha Squad: Faiz Fazal (c), Ganesh Satish, Apoorv Wankhade, Wasim Jaffer, Sanjay Ramaswamy, Atharva taide, Yash Thakur, Shrikant Wagh, Ravi Jangid, Rajneesh Gurbani, Akshay Karnewar, Jitesh Sharma, Aditya Thakare, Akshay Wadkar, Akshay Wakhare

Odisha Squad: Deepak Behera (c), Biplab Samantray, Subhranshu Senapati, Santanu Mishra, Suryakant Pradhan, Sujit Lenka, Govinda Poddar, Debabrata Pradhan, Rajesh Dhupar, Abhishek Raut, Anurag Sarangi

Services Squad: Mumtaz Qadir, Nakul Sharma, Arjun Sharma, Amit Pachhara, Rajat Paliwal, Diwesh Pathania, Gahlaut Rahul Singh, Hardik Rajeev Sethi, Soumya Swain, Nitin Tanwar, Trivendra Kumar, Nakul Harpal Verma, Shamsher Yadav, Mohit Ahlawat, Shadab Nazar, Ravi Chauhan, Sachin Shinde, Sumit Singh

Himachal Pradesh Squad: Prashant Chopra (c), Sumeet Verma, Vinay Galetiya, Kanwar Abhinay Singh, Amit Kumar, Ankush Bains, Mayank Dagar, Rishi Dhawan, Nikhil Gangta, Gurvinder Singh, Pankaj Jaiswal, Ayush Jamwal, Ankit Kaushik, Priyanshu Khanduri , Ekant Sen

Jammu and Kashmir Squad: Aamir Aziz Sofi, Asif Khan, Manzoor Dar, Ahmed Bandy, Ram Dayal, Fazil Rashid, Manik Gupta, Shubham Khajuria, Mohammed Mudhasir, Parvez Rasool, Irfan Pathan, Pranav Gupta, Shubham Pundir, Rohit Sharma, Paras Sharma, Ian Dev Singh, Umar Nazir Mir, Waseem Raza

Goa Squad: Amogh Sunil Desai (c), Amit Verma, Keenan Vaz, Krishna Das, Lakshay Garg , Snehal Suhas Kauthankar, Darshan Misal, Suyash Prabhudessai, Felix Alemao, Sumiran Amonkar, Deepraj Gaonkar, Rajashekhar Harikant, Malik Shirur, Amulya Pandrekar, Vijesh Prabhudessai

Maharashtra Squad: Rahul Tripathi(c), Ankit Bawne, Swapnil Gugale, Jay Pande, Rohit Motwani, Prashant Kore, Ruturaj Gaikwad, Atharva Kale, Mukesh Choudhary, Satyajeet Bachhav, Samad Fallah, Shamshuzama Kazi, Shrikant Mundhe, Anupam Sanklecha

Chhattisgarh Squad: Pankaj Kumar Rao, Shashank Chandraker, Avnish Dhaliwal, Amandeep Khare, Ajay Jadav Mandal, Rishabh Tiwari, Jatin Saxena, Shakeeb Ahmed, Ashutosh Singh, Sanjeet Desai, Harpreet Singh, Vishal Kushwah, Manoj Singh, Sumit Ruikar, Shahnawaz Hussain, Shivendra Singh

Bihar Squad: TBA

Manipur Squadl: TBA

Meghalaya Squad: TBA

Mizoram Squad: TBA

Nagaland Squad: TBA

Puducherry Squad: TBA

Sikkim Squad: TBA

Uttarakhand Squad: TBA

Arunachal Pradesh Squad: TBA

Vijay Hazare Trophy 2018-19 Points Table, Team Standings

Vijay Hazare Trophy 2018-19 points table for the One Day tournament shall be compiled by BCCI, below full information of points provided on different situation, Vijay Hazare Trophy 2017 standings will be updated daily after match result with net run rate to know which teams are leading to the race of the playoff.

  • 4 points awarded for each match won
  • 2 point per team taking part in any match with no result and any match which is tied (super over not possible or super over also tied)
  • 0 points awarded for any match lost

Points Table, Team Standings (PLD – Played Matches, PTS – Points)

Group A Team PLD PTS
1 Baroda 0 0
2 Goa 0 0
3 Himachal Pradesh 0 0
4 Karnataka 0 0
5 Maharashtra 0 0
6 Mumbai 0 0
7 Punjab 0 0
8 Railways 0 0
9 Vidarbha 0 0
Group B
Team PLD PTS
1 Andhra 0 0
2 Chhattisgarh 0 0
3 Delhi 0 0
4 Hyderabad 0 0
5 Kerala 0 0
6 Madhya Pradesh 0 0
7 Odisha 0 0
8 Saurashtra 0 0
9 Uttar Pradesh 0 0
Group C
Team PLD PTS
1 Assam 0 0
2 Bengal 0 0
3 Gujarat 0 0
4 Haryana 0 0
5 Jammu & Kashmir 0 0
6 Jharkhand 0 0
7 Rajasthan 0 0
8 Services 0 0
9 Tamil Nadu 0 0
10 Tripura 0 0
Plate Group
Team PLD PTS
1 Arunachal Pradesh 0 0
2 Bihar 0 0
3 Manipur 0 0
4 Meghalaya 0 0
5 Mizoram 0 0
6 Nagaland 0 0
7 Puducherry 0 0
8 Sikkim 0 0
9 Uttarakhand 0 0
To Top