Cricket Archives

Royal London One-Day Cup 2018 Team Squads, Players List

Royal London One-Day Cup 2018 Team Squads, Players List

The 2018 Royal London One-Day Cup (RLODC) tournament is a limited overs cricket competition organized by England and Wales Cricket Board (ECB). All eighteen First-class counties competed in the tournament, scheduled to be held from May 17 to June 30 at Northampton, Birmingham, Radlett, Hove, Manchester, Cardiff, London, Chester-le-Street, Worcester, Market Warsop, Leeds, Bristol, Taunton, Southampton, Derby, Leicester, Gosforth, Blackpool, Canterbury, Chelmsford, Nottingham, Northwood, Beckenham, and Swansea.

The Royal London One-Day Cup is a fifty-over limited overs cricket competition for the England and Wales first-class counties. The number of overs per innings has been increased to 50 to bring the tournament in line with One Day Internationals. The competition features two groups of nine teams, with the top three teams from each group progressing to the quarter-finals. The groups for the 2018 season are based on a geographical split, with a North and South group.

North Group

  • Derbyshire
  • Durham
  • Lancashire
  • Leicestershire
  • Northamptonshire
  • Nottinghamshire
  • Warwickshire
  • Worcestershire
  • Yorkshire

South Group

  • Essex
  • Glamorgan
  • Gloucestershire
  • Hampshire
  • Kent
  • Middlesex
  • Somerset
  • Surrey
  • Sussex

Sussex Squad: Jofra Archer, Will Beer, Danny Briggs, Ben Brown (wk), Laurie Evans, Harry Finch, George Garton, Jonty Jenner, Chris Nash, Ajmal Shahzad, Stiaan van Zyl, David Wiese, Luke Wright (c)

Middlesex Squad: James Franklin (c), Steven Finn, James Fuller, Nick Gubbins, Tom Helm, Ryan Higgins, Dawid Malan, Ravi Patel, Sam Robson, Toby Roland-Jones, John Simpson (wk), Paul Stirling, Adam Voges

Somerset Squad: Jim Allenby (c), Steve Davies (wk), Pete Trego, James Hildreth, Johann Myburgh, Dean Elgar, Adam Hose, Roelof van der Merwe, Lewis Gregory, Craig Overton, Josh Davey, Tim Groenewald, Max Waller

Warwickshire Squad: Ian Bell (c), Tim Ambrose (wk), Keith Barker, Rikki Clarke, Sam Hain, Oliver Hannon-Dalby, Ateeq Javid, Jeetan Patel, William Porterfield, Josh Poysden, Aaron Thomason, Grant Thornton, Jonathan Trott, Chris Wright

Nottinghamshire Squad: Brendan Taylor, Chris Read (c), Stuart Broad, Riki Wessels, Alex Hales, Harry Gurney, Luke Fletcher, Samit Patel, Greg Smith, Brett Hutton, Jake Ball, Michael Lumb, Billy Root

Durham Squad: Keaton Jennings (c), Stephen Cook, Graham Clark, Michael Richardson, Paul Collingwood, Cameron Steel, Paul Coughlin, Ryan Pringle, Stuart Poynter (wk), Brydon Carse, James Weighell, Chris Rushworth, Barry McCarthy

Northamptonshire Squad: Azharullah, Nathan Buck, Steven Crook, Joshua Cobb, Ben Duckett, Richard Gleeson, Rob Keogh, Adam Rossington, Rob Newton, Richard Levi, Alex Wakely(c), Graeme White, Miles Richardson

Lancashire Squad: Liam Livingstone (c), James Anderson, Tom Bailey, Karl Brown, Jordan Clark, Alex Davies, Haseeb Hameed, Simon Kerrigan, Ryan McLaren, Danny Lamb, Arron Lilley, Stephen Parry, Luke Procter, Dane Vilas

Derbyshire Squad: Alex Hughes, Jeevan Mendis, Gary Wilson, Daryn Smit, Wayne Madsen, Shiv Thakor, Ben Slater, Luis Reece, Billy Godleman, Tom Milnes, Tony Palladino, Rob Hemmings, Will Davis, Ben Cotton

Leicestershire Squad: Ned Eckersley (c), Aadil Ali, Zak Chappell, Mark Cosgrove, Cameron Delport, Neil Dexter, Gavin Griffiths, Lewis Hill, DieterKlein, Callum Parkinson, Mark Pettini, Rob Sayer, James Sykes, Tom Wells

Yorkshire Squad: Gary Ballance (c), Jonny Bairstow (wk), Matthew Fisher, Peter Handscomb, Jack Leaning, Adam Lyth, Liam Plunkett, Azeem Rafiq, Adil Rashid, Joe Root, Matthew Waite, David Willey

Worcestershire Squad: Tom Kohler-Cadmore, Moeen Ali, Thomas Charles Fell, Joe Clarke, Brett D’Oliveira, Ben Cox, Ross Whiteley, Joe Leach, John Hastings, Ed Barnard, Jack Shantry

Surrey Squad: Gareth Batty(c), Scott Borthwick, Rory Burns, Sam Curran, Tom Curran, Jade Dernbach, Ben Foakes, Stuart Meaker, Ollie Pope, Ravi Rampaul, Kumar Sangakkara, Dominic Sibley, Mark Stoneman

Glamorgan Squad: Jacques Rudolph(c), David Lloyd, Aneurin Donald, Colin Ingram, Chris Cooke, Kiran Carlson, Craig Meschede, Andrew Salter, Marchant de Lange, Michael Hogan, Lukas Carey

Kent Squad: Sam Northeast(c), Daniel Bell-Drummond, Joe Denly, Alex Blake, Sean Dickson, Will Gidman, Darren Stevens, Adam Rouse, Wayne Parnell, Matt Coles, James Harris, James Tredwell, Mitchell Claydon

Gloucestershire Squad: Michael Klinger, Phil Mustard, Chris Dent, Ian Cockbain, Graeme van Buuren, Benny Howell, Kieran Noema-Barnett, Liam Norwell, Chris Liddle, Matt Taylor, Craig Miles

Essex Squad: Ryan ten Doeschate(c), Varun Chopra, Nick Browne, Simon Harmer, Neil Wagner, Tom Westley, Ravi Bopara, Alastair Cook, Daniel Lawrence, Adam Wheater, James Porter, Callum Taylor, Matthew Quinn, Ashar Zaidi

Hampshire Squad: Will Smith, Michael Carberry, Jimmy Adams, Lewis McManus, Reece Topley, Chris Wood, Sean Ervine, Asher Hart, Liam Dawson, Mason Crane, Tom Alsop, Ian Holland, James Vince (c)

Note: Squads are subject to change

To Top