Cricket Archives

Syed Mushtaq Ali T20 Trophy 2021 Live Streaming & TV Channel

Syed Mushtaq Ali T20 Trophy 2021 Live Streaming & TV Channel, Live Telecast, Broadcasting Rights

Star Sports is the official broadcaster for Syed Mushtaq Ali T20 Trophy 2021, Star Sports to broadcast live coverage of 2021 Syed Mushtaq Ali T20 Trophy 37-matches in India and its subcontinent (Sri Lanka, Afghanistan, Nepal, Bangladesh, Pakistan, Maldives, and Bhutan) countries; all these matches streamed live in India and its subcontinent on Disney + Hotstar (Website, App) with premium subscription and free with a 5-minute delay. Disney + Hotstar VIP has tied up with Jio and Airtel. Jio and Airtel are offering exciting prepaid recharge plans bundled with a 12-months subscription of Disney + Hotstar VIP.

  • India: Star Sports, Disney + Hotstar (Only 37-matches)

2021 Syed Mushtaq Ali Trophy (SMAT) is scheduled to be the twelfth edition of Syed Mushtaq Ali Trophy, a Twenty20 competition in India. It is scheduled to start on 10 January 2021, with the final on 31 January 2021. Karnataka are the defending champions.

Each side will play a total of five league matches, all teams play the same number of matches. The top-ranked team from each group (five Elite and one Plate), a total of six teams, will qualify for the knockout stage and top two ranked teams from the five Elite groups will join them there, making a total of eight teams in the knockouts.

  • Elite Group A: Jammu and Kashmir, Karnataka, Punjab, Uttar Pradesh, Railways, Tripura (Venue- Bengaluru)
  • Elite Group B: Odisha, Bengal, Jharkhand, Tamil Nadu, Assam, Hyderabad (Venue-Kolkata)
  • Elite Group C: Gujarat, Maharashtra, Chhattisgarh, Himachal Pradesh, Baroda, Uttarakhand (Venue- Vadodara)
  • Elite Group D: Services, Saurashtra, Vidarbha, Rajasthan, Madhya Pradesh, Goa (Venue- Indore)
  • Elite Group E: Haryana, Andhra Pradesh, Delhi, Mumbai, Kerala, Puducherry (Venue- Mumbai)
  • Plate Group: Chandigarh, Meghalaya, Bihar, Nagaland, Manipur, Mizoram, Sikkim, Arunachal Pradesh (Venue – Chennai).

SMAT 2021 Matches Schedule as follows:

Note: Ony Matches with “On TV” will telecast on Star Sports.

Date: January 10, 2021
Match: Karnataka vs Jammu and Kashmir, Elite A
Venue: KSCA Cricket Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Baroda vs Uttarakhand, Elite C
Venue: Reliance Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Chhattisgarh vs Himachal Pradesh, Elite C
Venue: F.B. Colony Ground, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Gujarat vs Maharashtra, Elite C
Venue: Moti Bagh Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Jharkhand vs Tamil Nadu, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Odisha vs Bengal, Elite B
Venue: Jadavpur University Campus, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Railways vs Tripura, Elite A
Venue: KSCA Cricket (3) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Punjab vs Uttar Pradesh, Elite A
Venue: KSCA Cricket (2) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Assam vs Hyderabad, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Chandigarh vs Nagaland, Plate
Venue: Guru Nanak College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Bihar vs Arunachal Pradesh, Plate
Venue: TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Mumbai vs Delhi, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Haryana vs Andhra, Elite E
Venue: Bandra Kurla Complex, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Mizoram vs Sikkim, Plate
Venue: Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Vidarbha vs Rajasthan, Elite D
Venue: Emerald High School Ground, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Services vs Saurashtra, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Meghalaya vs Manipur, Plate
Venue: Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Kerala vs Puducherry, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 11, 2021
Match: Madhya Pradesh vs Goa, Elite D (ON TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Baroda vs Himachal Pradesh, Elite C
Venue: Reliance Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Gujarat vs Uttarakhand, Elite C
Venue: Moti Bagh Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Maharashtra vs Chhattisgarh, Elite C
Venue: F.B. Colony Ground, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Odisha vs Hyderabad, Elite B
Venue: Jadavpur University Campus, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Bengal vs Jharkhand, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Railways vs Uttar Pradesh, Elite A
Venue: KSCA Cricket (3) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Jammu and Kashmir vs Tripura, Elite A
Venue: KSCA Cricket (2) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Karnataka vs Punjab, Elite A
Venue: KSCA Cricket Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 12, 2021
Match: Tamil Nadu vs Assam, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Nagaland vs Arunachal Pradesh, Plate
Venue: Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Bihar vs Sikkim, Plate
Venue: Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Chandigarh vs Manipur, Plate
Venue: TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Meghalaya vs Mizoram, Plate
Venue: Guru Nanak College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Haryana vs Puducherry, Elite E
Venue: Bandra Kurla Complex, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Delhi vs Andhra, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Services vs Goa, Elite D
Venue: Emerald High School Ground, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Vidarbha vs Saurashtra, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Mumbai vs Kerala, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Madhya Pradesh vs Rajasthan, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Uttarakhand vs Maharashtra, Elite C
Venue: Reliance Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Gujarat vs Himachal Pradesh, Elite C
Venue: Moti Bagh Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Chhattisgarh vs Baroda, Elite C
Venue: F.B. Colony Ground, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Tamil Nadu vs Odisha, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Jharkhand vs Assam, Elite B
Venue: Jadavpur University Campus, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Karnataka vs Tripura, Elite A
Venue: KSCA Cricket (3) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Jammu and Kashmir vs Uttar Pradesh, Elite A
Venue: KSCA Cricket Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Punjab vs Railways, Elite A
Venue: KSCA Cricket (2) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Bengal vs Hyderabad, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Manipur vs Arunachal Pradesh, Plate
Venue: TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Nagaland vs Sikkim, Plate
Venue: Guru Nanak College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Chandigarh vs Mizoram, Plate
Venue: Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Meghalaya vs Bihar, Plate
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Mumbai vs Haryana, Elite E
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Delhi vs Kerala, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Services vs Rajasthan, Elite D
Venue: Emerald High School Ground, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Vidarbha vs Madhya Pradesh, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Puducherry vs Andhra, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Goa vs Saurashtra, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Gujarat vs Chhattisgarh, Elite C
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Baroda vs Maharashtra, Elite C
Venue: Moti Bagh Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Himachal Pradesh vs Uttarakhand, Elite C
Venue: Reliance Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Assam vs Bengal, Elite B (On TV)

Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Tamil Nadu vs Hyderabad, Elite B
Venue: Jadavpur University Campus, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Jammu and Kashmir vs Punjab, Elite A
Venue: KSCA Cricket (3) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Railways vs Karnataka, Elite A
Venue: KSCA Cricket (2) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Uttar Pradesh vs Tripura, Elite A
KSCA Cricket Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Odisha vs Jharkhand, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Nagaland vs Mizoram, Plate
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Chandigarh vs Sikkim, Plate
Venue: Guru Nanak College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Meghalaya vs Arunachal Pradesh, Plate
Venue: TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Bihar vs Manipur, Plate
Venue: Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Kerala vs Andhra, Elite E
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Mumbai vs Puducherry, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Madhya Pradesh vs Saurashtra, Elite D
Venue: Emerald High School Ground, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Rajasthan vs Goa, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Haryana vs Delhi, Elite E (On TB)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 17, 2021
Match: Services vs Vidarbha, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Himachal Pradesh vs Maharashtra, Elite C
Venue: Moti Bagh Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Chhattisgarh vs Uttarakhand, Elite C
Venue: Reliance Stadium, Vadodara
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Gujarat vs Baroda, Elite C
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Jharkhand vs Hyderabad, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Odisha vs Assam, Elite B
Venue: Jadavpur University Campus, Kolkata
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Uttar Pradesh vs Karnataka, Elite A
Venue: KSCA Cricket (2) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Punjab vs Tripura, Elite A
Venue: KSCA Cricket (3) Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Jammu and Kashmir vs Railways, Elite A
Venue: KSCA Cricket Ground, Alur
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 18, 2021
Match: Tamil Nadu vs Bengal, Elite B (On TV)
Venue: Eden Gardens, Kolkata
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Nagaland vs Manipur, Plate
Venue: TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Bihar vs Mizoram, Plate
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Meghalaya vs Sikkim, Plate
Venue: Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Chandigarh vs Arunachal Pradesh, Plate
Venue: Guru Nanak College Ground, Chennai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Delhi vs Puducherry, Elite E
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Haryana vs Kerala, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Vidarbha vs Goa, Elite D
Venue: Emerald High School Ground, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Services vs Madhya Pradesh, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Mumbai vs Andhra, Elite E (On TV)
Venue: Wankhede Stadium, Mumbai
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 19, 2021
Match: Rajasthan vs Saurashtra, Elite D (On TV)
Venue: Holkar Cricket Stadium, Indore
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 26, 2021
Match: TBC vs TBC, Quarter final 1 (On TV)
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 26, 2021
Match: TBC vs TBC, Quarter final 2 (On TV)
Venue: TBC, TBC
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 27, 2021
Match: TBC vs TBC, Quarter final 3 (On TV)
Venue: TBC, TBC
Time: 12:00 PM IST, 06:30 AM GMT, 12:00 PM LOCAL

Date: January 27, 2021
Match: TBC vs TBC, Quarter final 4 (On TV)
Venue: TBC, TBC
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 29, 2021
Match: TBC vs TBC, 1st Semi-Final (On TV)
Venue: TBC, TBC
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 29, 2021
Match: TBC vs TBC, 2nd Semi-Final (On TV)
Venue: TBC, TBC
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Date: January 31, 2021
Match: TBC vs TBC, Final
Venue: TBC, TBC (On TV)
Time: 07:00 PM IST, 01:30 PM GMT, 07:00 PM LOCAL

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Squads, Players List

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 is scheduled to be the twelfth edition of Syed Mushtaq Ali Trophy (SMAT), a Twenty20 competition in India. It is scheduled to start on 10 January 2021, with the final on 31 January 2021. Karnataka are the defending champions. Each side will play a total of five league matches, all teams play the same number of matches. The top-ranked team from each group (five Elite and one Plate), a total of six teams, will qualify for the knockout stage and top two ranked teams from the five Elite groups will join them there, making a total of eight teams in the knockouts.

Squads

Chandigarh Squad: Manan Vohra (c), Gaurav Gambhir, Arslan Khan, Shivam Bhambri, Bipul Sharma, Yuvraj Chaudhary, Gurinder Singh, Gaurav Puri, Jagjit Singh, Jaskaran Singh, Anirudh Kanwar, Sarul Kanwar, Uday Kaul, Ankit Kaushik, Kunal Mahajan, Jaskaranvir Singh

Gujarat Squad: Axar Patel (c), Priyank Panchal, Piyush Chawla (vc), Chintan Gaja, Chirag Gandhi, Urvil Patel, Roosh Kalaria, Kshitij Patel, Arzan Nagwaswalla, Jayveersinh Parmar, Hardik Patel, Karan Patel, Ripal Patel, Tejas Patel, Priyesh Patel, Dhruv Raval

Goa Squad: Amit Verma (c), Amogh Desasi, Vishambar Kahlon, Maliksab Shirur, Vaibhav Govekar, Ishaan Gadekar, Heramb Parab, Darshan Misal, Deepraj Gaonkar, Lakshay Arunkumar Garg, Amulya G Pandrekar, Snehal Kauthankar, Shubham Dessai, Vijesh Prabhudessai, Ashoke Dinda, Felix Antonio Alemao,Nihal Surlaker, Eknath Dinesh Kerkar, Suyash Prabhudessai and Aditya Kaushik.

Haryana Squad: Ankit Kumar, Chaitanya Bishnoi, Ajit Chahal, Yuzvendra Chahal, Pramod Chandila, Arun Chaprana, Ashish Hooda, Kapil Hooda, Aman Kumar, Tinu Kundu, Sanjay Pahal, Harshal Patel, Himanshu Rana, Shubham Rohilla, Mohit Sharma, Nitin Saini, Rohit Sharma, Shivam Chauhan, Guntashveer Singh, Sumit Kumar, Rahul Tewatia, Jayant Yadav, Yashu Sharma

Odisha Squad: Subhranshu Senapati (c), Pratik Das, Rajesh Dhuper (wk), Sarbeswar Mohanty, Pappu Roy, Govinda Poddar, Suryakant Pradhan, Rajesh Mohanty, Abhishek Raut, Biplab Samantray, Ankit Yadav, Shantanu Mishra

Vidarbha Squad: Ganesh Satish (c), Atharva Taide, Mohit Kale, Siddhesh Wath, Apoorv Wankhade, Rishabh Rathod, Jitesh Sharma (wk), Akshay Wadkar, Yash Rathod, Akshay Karnewar, Akshay Wakhare, Mohit Raut, Raj Chaudhari, Lalit Yadav, Darshan Nalkande, Yash Thakur, Aditya Thakre, Nachiket Bhute, Saurabh Dubey, Mandar Mahale, Aniruddha ChOudh sey

Manipur Squad: Yumnam Karnajit Singh, Pukhrambam Prafullomani Singh, Saddam Ahamed Shah, Sagatpam Jayanta Singh, Nitesh Sedai, Narsingh Yadav, Mutum Gemson Singh, Meitankeishangbam Langlonyamba Singh, Rajkumar Rex Singh (Captain), L Kishan Singha, Bishworjit Singh Konthoujam, Thokchom Kishan Singh, Nongthombam Sarojkumar, Nongthombam Denin, Lamabam Ajay Singh, standby players: Chingakham Bidash Meitei, Thokchom Anand Singh, Yumnam Sheiteendra, Chingakham Ranjan, Laiphangbam Sanatomba Roy

Assam Squad: Rishav Das (Captain), Pallav Kr Das, RiyanParag, Saahil Jain, Rajjakuddin Ahmed, Denish Das, AmitSinha, MukhtarHussain, Pritam Das, Arup Das, MrinmoyDutta, Rahul Singh, AbhishekThakuri (W.K.), Erik Roy (W.K.) Amlanjyoti Das. Ajay Ratra (Head Coach), RajibRajbongshi (Assistant Coach) and PratimHazarika (Manager)

Uttar Pradesh Squad: Priyam Garg (captain), Karn Sharma (vice-captain), Suresh Raina, Rinku Singh, Madhav Kaushik, Samarth Singh, Shubham Choubey, Dhruv Jurel (wicketkeeper), Aryan Juyal (wicketkeeper), Bhuvneshwar Kumar, Ankit Rajpoot, Mohsin Khan, Shivam Mavi, Shiva Singh, Shanu Saini Standby: Aaquib Khan, Sameer Choudhary, Mohit Jangra, Hardeep Singh, Abhishek Goswami, Nalin Mishra, Purnank Tyagi

Rajasthan Squad: Ashok Menaria (c), Mahipal Lomror (vc), Manender Singh, Bharat Sharma, Aditya Garhwal, Arjit Gupta, Ajayraj Singh, Rajesh Bishnoi (sr), Ankit Lamba, Aniket Choudhary, Deepak Chahar, Khaleel Ahmed, Tanveer Ul-Haq, Ravi Bishnoi, Rahul Chahar, Rajat Choudhary, Akash Singh, Yash Kothari, Salman Khan, CP Singh

Jammu and Kashmir Squad: Parvez Rasool (c), Shubham Khajuria, Ahmed Omar Bandey, Qamran Iqbal, Suryansh Raina (wk), Abdul Samad, Puneet Kumar, Ram Dayal, Dorjey Kalyan, Abid Mushtaq, Aamir Aziz, Shubhman Singh Pundir, Nawaz Ul Muneer (wk), Jiyaad Nazir Magrey, Henan Nazir Malik, Usman Pandit, Auqib Nabi, Umran Malik, Mujtaba Yusuf, Umar Nazir, and five stand bye players: Paras Sharma, Ankush Bandral, Vivrant Sharma, Yasir Ahmed, Adil Rashid

Bengal Squad: Anustup Majumdar (captain), Shreevats Goswami (vice-captain), Abhimanyu Easwaran, Manoj Tiwary, Mohammed Kaif, Sudi Chatterjee, Ishan Porel, Ritwik Roy Chowdhury, Vivek Singh, Shahbaz Ahmed, Aritra Chatterjee, Arnab Nandi, Mukesh Kumar, Akash Deep, Abhishek Das, Suvankar Bal, Writtick Chatterjee, Prayas Ray Barman, Kaif Ahmed, Ravi Kant Singh

Maharashtra Squad: Rahul Tripathi (c), Ruturaj Gaikwad, Naushad Shaikh, Kedar Jadhav, Ranjeet Nikam, Azim Kazi, Nikhil Naik (wk), Vishant More (wk), Satyajeet Bachhav, Taranjeet Singh Dhillon, Divyang Hingankar, Shamshuzma Kazi, Pradeep Dadhe, Mukesh Choudhary, Manoj Ingle, Rajvardhan Hangargekar, Jagdish Zope, Swapnil Gugale, Dhanraj Pardeshi, Sunny Pandit.

Karnataka Squad: Karun Nair (c), Pavan Deshpande (vc), Devdutt Padikkal, Roham Kadam, KV Siddharth, KL Shrijith, BR Sharath, Ronit More, Anirudha Joshi, Shreyas Gopal, Krishnappa Gowtham, Jagadeesha Suchith, Pravin Dubey, Abhimanyu Mithun, Prasidh Krishna, Prateek Jain, V Koushik, Darshan MB, Manoj Bhandage, Shubhang Hegde

Punjab Squad: Mandeep Singh (c), Gurkeerat Singh Mann (vc), Rohan Marwaha, Abhinav Sharma, Prabhsimran Singh, Karan Kaila, Anmolpreet Singh, Anmol Malhotra, Sanvir Singh, Sandeep Sharma, Mayanak Markande, Abhishek Sharma, Ramandeep Singh, Siddharth Kaul, Barinder Singh Sran, Arshdeep Singh, Harpreet Singh Brar, Baltej Singh Dhanda, Krishan, Gitansh Khera

Delhi Squad: Shikhar Dhawan (c), Ishant Sharma, Nitish Rana, Himmat Singh, Kshitiz Sharma, Jonty Sidhu, Hiten Dalal, Lalit Yadav, Pradeep Sangwan, Shivank Vashishth, Manjot Kalra, Siddhant Sharma, Anuj Rawat (wk), Simarjeet Singh, Pawan Negi, Ayush Badoni, Vaibhav Kandpal, Lakshay Thareja (wk), Pawan Suyal, Karan Dagar

Kerala Squad: Sanju Samson (c), Robin Uthappa, Sachin Baby (vc), Sreesanth, Basil Thampi, Jalaj Saxena, Vishnu Vinod, Vatsal Govind, Mohammed Azheruddin, Rahul P, Rohan Kunnumel, Salman Nizar, Nideesh MD, Asif KM, Akshay Chandran, Sijo Mon Jopseph, Mithun S, Abhishek Mohan, Anand Joseph, Vinoop Manohar, Mithun PK, Akshay KC, Sreeroop

Mumbai Squad: Suryakumar Yadav (c), Aditya Tare (vc), Yashasvi Jaiswal, Aakarshit Gomel, Sarfaraz Khan, Siddhesh Lad, Shivam Dube, Shubham Ranjane, Sujit Nayak, Sairaj Patil, Tushar Deshpande, Dhawal Kulkarni, Shams Mulani, Minad Manjrekar, Prathamesh Dake, Atharva Ankolekar, Shashank Attarde, Hardik Tamore, Akash Parkar, Sufiyan Shaikh

Meghalaya Squad: Abhay Negi, Aditya Singhania, Chengkham Sangma, Larry Sangma, Akask Kumar Choudhary, Dippu Sangma, Yogesh Tiwari, Rohit Shah, Anish Charak, Wanlambok Nongkhlaw, Kilco Sangma, Shellingstar Thabah, Punit Bisht, Sanjay Yadav, Ravi Teja, Shiva Sangma, Wellmanson Passah, Shaisngi Lyngdoh

Tamil Nadu Squad: Dinesh Karthik (c), Vijay Shankar (vc), Sandeep Warrier, B Aparajith, B Indrajith, M Shahrukh Khan, C Hari Nishaanth, K B Arun Karthik, Pradosh Ranjan Paul, N Jagadeesan, Aswin Crist, M Mohammed, G Periyasamy, J Kousik, R Sonu Yadav, M Ashwin, R Sai Kishore, M Siddharth, L Suryapprakash, R S Jaganath Sinivas

Saurashtra Squad: Jaydev Unadkat (c), Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Vishwarajsinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Kunal Karamchandani, Divyarajsinh Chauhan, Vandit Jivrajani, Parth Bhut, Agnivesh Ayachi, Himalay Barad, Kushang Patel, Parth Chauhan, Devang Karamta, Avi Barot, Harvik Desai, Arpit Vasavada, Samarth Vyas, Yuvraj Chudasama

Jharkhand Squad: Ishan Kishan (c), Pankaj Kumar, Kumar Deobrat, Saurav Tiwari, Uttakarsh Singh, Anand Singh, Virat Singh (vc), Varun Aaron, Vikash Vishal, Anukul Roy, Shahbaaz Nadeem, Sonu Kumar Singh, Rahul Shukla, Monu Kumar Singh, Vivekanand Tiwari, Bala Krishna, Aashish Kumar, Satya Setu

Baroda Squad: Krunal Pandya (c), Deepak Hooda, Soyeb Sopariya, Kedar Devdhar, Ninad Rathwa, Smit Patel, Vishnu Solanki, Abhimanyu Rajput, Dhruv Patel, Atit Sheth, Babasafi Pathan, L Meriwala, Mohit Mongia, Bhanu Pania, Kartik Kakade, Chintal Gandhi, Pradeep Yadav, Ansh Patel, Parth Kohli, Bhargav Bhatt, Pratik Ghodadra, Pratyush Kumar

Nagaland Squad: Jonathan Rongsen (c), Hokaito Zhimomi (vc), Stuart Binny, Shrikant Mundhe, Chetan Bisht, Sedezhalie Rupreo, Hem Bahadur Chetri, Joshua Ben Ozukum, Akavi Yeptho, Wahid Ali, Imliwati Lemtur, Tahmeed Rahman, Nagaho Chishi, Hopongkyu Sangtam, Khrievitso Kense, Merenka Jamir, standby: Nzanthung Y Mozhui, Moakumzuk Tzudir, Jalal Uddin Lashkar, Mughavi Wotsa

To Top