Cricket Archives

Momentum One Day Cup 2021 Schedule, Squads, TV Guide

Momentum One Day Cup 2021 Schedule, Squads, Live Streaming & TV Channel Guide

Momentum One Day Cup 2021 is a domestic one-day cricket tournament that is scheduled to be held from January 09 to February 14, 2021 in South Africa. Six teams will participate in the competition, split into two groups. Cricket South Africa confirmed a revised schedule of fifteen matches all taking place behind closed doors at Senwes Park in Potchefstroom. The six teams were placed into two groups of three (Pool A and Pool B), with the top two teams of each group progressing to the semi-finals, and winners of semi-finals will compete in the final. 2021 season is the 39th edition of List ‘A’ tournament. The teams were placed into the following groups:

  • Pool A: Dolphins, Titans, Knights
  • Pool B: Cape Cobras, Lions, Warriors

SuperSport is the official broadcaster for Momentum One Day Cup 2021 in South Africa; SuperSport will telecast Momentum One Day Cup 2021 matches live on television for the home audience, all these matches also streamed live on the SuperSport digital platform (Website and App).

  • South Africa: SuperSports

Momentum One Day Cup 2021 Schedule

Date: January 09, 2021
Match: Titans vs Dolphins, Pool A
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 10, 2021
Match: Dolphins vs Knights, Pool A
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 13, 2021
Match: Knights vs Titans, Pool A
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 14, 2021
Match: Dolphins vs Titans, Pool A
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 15, 2021
Match: Titans vs Knights, Pool A
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 16, 2021
Match: Knights vs Dolphins, Pool A
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 29, 2021
Match: Cape Cobras vs Lions, Pool B
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 30, 2021
Match: Lions vs Warriors, Pool B
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: January 31, 2021
Match: Warriors vs Cape Cobras, Pool B
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: February 03, 2021
Venue: Cape Cobras vs Warriors, Pool B
Venue: Senwes Park, Potchefstroom

Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: February 04, 2021
Match: Lions vs Cape Cobras, Pool B
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: February 05, 2021
Match: Warriors vs Lions, Pool B
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: February 11, 2021
Match: TBC vs TBC, 1st Semi-Final
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: February 12, 2021
Match: TBC vs TBC, 2nd Semi-Final
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Date: February 14, 2021
Match: TBC vs TBC, Final
Venue: Senwes Park, Potchefstroom
Date: 01:30 PM IST, 08:00 AM GMT, 10:00 AM LOCAL

Lions Squad: Temba Bavuma, Rassie van der Dussen, Kagiso Rabada, Reeza Hendricks, Dwaine Pretorius, Beuran Hendricks, Joshua Richards, Aaron Phangiso, Nicky van der Bergh, Bjorn Fortuin, Wiaan Mulder, Dominic Hendricks, Nono Pongolo, Delano Potgieter, Ryan Rickelton, Eldred Hawken, Kagiso Rapulana, Malusi Siboto, Lutho Sipamla, Sisanda Magala, Wesley Marshall, Tladi Bokako

Cape Cobras Squad: Zubayr Hamza (c), Pieter Malan, Tayo Walbrugh, Jonathan Bird, Jason Smith, Aviwe Mgijima, Ferisco Adams, Dane Piedt, Mangaliso Mosehle (wk), Tsepo Ndwandwa, Akhona Mnyaka, Rory Kleinveldt, Lizaad Williams, Hanno Kotze, Thando Ntini.

Titans Squad: Aiden Markram, Tony de Zorzi, Rivaldo Moonsamy(w), Dean Elgar, Grant Thomson(c), Farhaan Behardien, Imran Manack, Dayyaan Galiem, Matthew Arnold, Khwezi Gumede, Alfred Mothoa, Corbin Bosch, Gregory Mahlokwana, Diego Rosier

Dolphins Squad: Keshav Maharaj (c), Sarel Erwee, Grant Roelofsen (wk), Vaughn van Jaarsveld, Khaya Zondo, Marques Ackerman, Kerwin Mungroo, Sibonelo Makhanya, Senuran Muthusamy, Robbie Frylinck, Prenelan Subrayen, Daryn Dupavillon, Okuhle Cele, Keith Dudgeon

Knights Squad: Raynard van Tonder, Grant Mokoena, Jacques Snyman, Keegan Petersen, Patrick Kruger, Andries Gous, Gerald Coetzee, Shaun von Berg, Wandile Makwetu (wk/captain), Corne Dry, Tshepo Ntuli, Mbulelo Budaza, Ottniel Baartman, Obus Pienaar.

Warriors Squad: Andrew Birch, Gihahn Cloete, Yaseen Vallie (c), Rudi Second, Sisanda Magala, Matthew Breetzke, Marco Marais, Ayabulela Gqamane, Dyllan Matthews, Sinethemba Qeshile (wk), Onke Nyaku, Glenton Stuurman, Lesiba Ngoepe, Sithembile Langa

Points System

  • 4 points awarded for each match won
  • 2 point per team taking part in any match with no result, and any match which is tied
  • 0 points awarded for any match lost
To Top